layout-wrota-lipiec2014-tlo-edukacja

edukacja.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

Luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Konferencja pt."Agresja elektroniczna dzieci i młodzieży. Analiza rozwiązań profilaktycznych i interwencyjnych".

16 grudnia 2016 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja "Agresja elektroniczna dzieci i młodzieży. Analiza rozwiązań profilaktycznych i interwencyjnych". Spotkanie zorganizowali Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i Centrum Usług Dydaktycznych. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali : Maria Kurowska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i Jerzy Cypryś - Przewodniczący Sejmiku. Podkarpackiego Kuratora Oświaty reprezentowała Bożena Pasieka – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty.

W konferencji wzięło udział 180 osób: przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznych z całego województwa podkarpackiego. Konferencję otworzyła wicemarszałek Maria Kurowska.

            Konferencja dotyczyła zagadnień związanych z cyberbullyingiem, czyli agresją elektroniczną, uznawaną za jedno z najistotniejszych zjawisk negatywnych, dających się zauważyć w przestrzeni wirtualnej. Na spotkanie zaproszono specjalizującego się w tej dziedzinie profesora Jacka Pyżalskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

            Profesor zwrócił uwagę, że czasem zbyt negatywnie ocenia się problem przemocy w sieci, ponieważ, jak wskazują badania, nie jest on aż tak rozległy, jak mogłoby się wydawać. Największą grupę użytkowników Internetu w wieku szkolnym stanowi grupa nieprzejawiająca żadnych skrajnych zachowań - ani negatywnych, ani pozytywnych. Potrzebuje ona pedagogicznych wskazówek dotyczących sposobu właściwego korzystania z nowych mediów. I to zadanie, jakie stoi obecnie przed nauczycielami i pedagogami.

            Po omówieniu złożonego problemu cyberbullyingu w teorii, profesor Jacek Pyżalski skupił się na najbardziej oczekiwanej przez odbiorców sferze praktycznej. Proponował rozwiązania umożliwiające edukacyjne wykorzystanie nowych mediów, m.in. lekcje wzbogacane zdjęciami autorstwa uczniów (np. "Matematyka w obiektywie") i prowadzenie uczniowskich blogów przedmiotowych, czyli łączenie strefy on-line z off-line. Zachęcał, by reagować na agresję, ale nie wzmacniać negatywnych zachowań przez nadmierne skupianie się na tym, co złe.

            O równie ważnych, prawnych aspektach bezpieczeństwa w Internecie mówił w drugiej części spotkania mgr Michał Skóra, asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wspominał m.in. o rodzajach przestępstw dokonywanych za pośrednictwem Internetu, uwrażliwiając słuchaczy na sytuacje, które powinny budzić ich czujność.

Podczas konferencji można było zobaczyć wystawę prac świątecznych, wykonanych przez dzieci z Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. 01 pcen02 podk bibl ped03 dr baner04 pbc libra